Seria o Harrym Potterze

Nie ma chyba dziś na świecie osoby, która by nie słyszała o słynnym małym czarodzieju. Jeśli taka osoba istnieje, z pewnością nadawałaby się do rubryki pt. kulturowy ewenement. Nawet jeśli nie darzymy serii o Harrym Potterze jakimś szczególnym sentymentem, to trudno jej odmówić wyjątkowości i szczególnej roli w najnowszej historii literatury dziecięcej. Często mówi się, że książki Rowling powstały dokładnie w momencie, kiedy ta literatura niebezpiecznie chyliła się ku upadkowi. Dlatego, zgodnie z hasłem umieszczonym na okładce polskiego wydania, każdy kto jeszcze Harrego nie czytał, ma poczucie, że omija go coś bardzo niezwykłego, coś o czym wszyscy mówią, coś co trzeba poznać.

Nie ma co ukrywać- te książki odniosły niespotykany sukces. Można się oczywiście sprzeczać, czy faktycznie popularność serii jest wynikiem tylko i wyłącznie walorów literackich, czy też niemałą rolę odegrała tu świetnie zakrojona akcja promocyjna. W tej chwili jest to kwestia drugorzędna. Chociaż dziś, po tylu latach od wydania ostatniego tomu, kiedy emocje już nieco opadły, można śmiało stwierdzić, że ta promocja nie była tak niewinna, jak nam to próbowano wmówić. Niemniej książki o przygodach małego czarodzieja i jego przyjaciół z Hogwartu do dziś są jednymi z najchętniej czytanych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jakie są części Harrego Pottera, popełniamy ten krótki przegląd całej serii. Właściwa seria liczy sobie dokładnie siedem części. Na kanwie jej popularności powstały oczywiście publikacje poboczne oraz jeden tom kontynuacji. Są one jednak luźno powiązane z fabułą cyklu. Każda część z serii obejmuje jeden rok z życia Harrego i jednocześnie jednej rok jego nauki w Hogwarcie. Przygodę rozpoczynamy od „Harrego Pottera i kamienia filozoficznego”. To najkrótsza część, stanowiąca wstęp do dalszych tomów. Tu poznajemy samego bohatera i okoliczności, w jakich znalazł się na skutek tragicznych zdarzeń z przeszłości. Po raz pierwszy przekraczamy progi szkoły magii i czarodziejstwa. Harry zawiera pierwsze przyjaźnie oraz przeżywa pierwszą wielką przygodę. Kolejny tom to „Harry Potter i Komnata Tajemnic”- odrobinę mroczniejsza i zdecydowanie ciekawsza część. Podobnie jak „Harry Potter i wiezień Azkabanu”, który jest z kolei jedną z najlepszych książek w całym cyklu. Poznajemy sporo szczegółów z przeszłości Harrego i jego rodziny, akcja nabiera tempa i zapowiada kolejne mroczne i zaskakujące perypetie młodego czarodzieja. „Harry Potter i Czara Ognia” to już przygoda na całego. Nasz bohater bierze udział w piekielnie trudnej rozgrywce, to czy wyjdzie z niej cały, będzie decydowało o przyszłości całego magicznego świata. Od piątej części, czyli „Harrego Pottera i zakonu Feniksa” cykl staje się zdecydowanie bardziej „dorosły”. Bohaterom przyjdzie zmierzyć się z prawdziwymi problemami i gorzkimi rozczarowaniami. Podobnie w „Harrym Potterze i Księciu Półkrwi”, który stanowi przedsmak wielkiego finału, jaki rozegra się w „Harrym Potterze i Insygniach Śmierci”. Seria wyraźnie więc ewoluuje i dorasta wraz ze swoimi czytelnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here