Jakie głośniki do komputera wybrać?

Jakość dźwięku to – poza grafiką – jeden z najważniejszych parametrów naszych komputerów. Odpowiada za niego jednak nie tylko karta dźwiękowa, ale także nagłośnienie. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, zanim wybierzemy konkretny model? Przede wszystkim na nasze potrzeby. Niektórzy grają w gry i oczekują naprawdę realistycznego udźwiękowienia, a inni ograniczają się do cichego słuchania muzyki – i tym nie potrzeba już zbyt złożonych (a tym samym drogich) urządzeń.

Najpierw należy zdać sobie sprawę z tego, że głośniki komputerowe dzielą się na kilka rodzajów. Obecnie najpopularniejszymi są głośniki bezprzewodowe – możliwe do połączenia zarówno z komputerem, jak i telefonem. Są one wygodne i często możliwe do przenoszenia, dzięki czemu zabierzemy je również w podróż. Po przeciwnej stronie są z kolei głośniki 5.1 – dające efekt udźwiękowienia przestrzennego, bardzo realistycznego i wręcz niezbędnego, jeżeli zależy nam na maksymalizacji satysfakcji z gier czy filmów. Jeszcze raz więc: wybór głośnika do komputera zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Poza tym w każdym głośniku znajdziemy szereg parametrów, od których będzie zależeć ich funkcjonowanie. I tak np. głośniki różnią się między sobą przewodami, które – co ważne! – odpowiadają za jakość dźwięku. Jeżeli więc zdecydowaliśmy się na model bezprzewodowy, musimy mieć świadomość, że jakość dźwięku byłaby lepsza w przypadku modelu przewodowego. Innym ważnym parametrem jest tzw. skuteczność głośnika. Im wyższa, tym głośniki głośniejsze – co ma znaczenie, jeżeli lubimy słuchać muzyki nieco głośniej. Jeszcze inną różnicą pomiędzy głośnikami jest wodoodporność lub jej brak. W przypadku głośników typowo stacjonarnych jest to oczywiście zupełnie niepotrzebne, ale gdy są to już głośniki do laptopa, na którym pracujemy np. w restauracji – może się przydać.

To, jakie głośniki do komputera powinniśmy wybrać, zależy też od innych parametrów, jak np. pasmo (im większe, tym bardziej realistyczny i głębszy dźwięk), rodzaj wejść (lepsze modele mają tzw. wejście optyczne, do którego podepniemy światłowody), wejście na mikrofon, czas działania na jednej baterii (w przypadku głośników bezprzewodowych) i ogólnie – nasz wybór może zależeć od naprawdę wielu czynników.

Na szczęście jednak, jest kilka zasad, dzięki którym wybór będzie bardzo prosty. Otóż jeżeli jesteśmy graczami, najlepiej sięgnąć po zestaw 2.1 lub 5.1. Jeżeli lubimy filmy, również warto sięgnąć po 5.1, ale jeżeli ograniczamy się już po prostu do pracy, wtedy wystarczy nam jakiś bezprzewodowy zestaw nawet bez dodatkowego basu.

Czy warto ograniczać się do głośników markowych – od znanych producentów? Niektórzy specjaliści twierdzą, że tak, a inni, że nie. Na pewno marka pociąga za sobą dobry serwis i to z pewnością jeden z poważniejszych argumentów, jakie za nią przemawiają. Podsumowując: jakie głośniki do komputera wybrać? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, a także od budżetu. Choć bowiem o tym nie wspomnieliśmy, oczywiste jest, że zestaw 5.1 będzie o wiele droższy niż prosty głośnik bezprzewodowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here