Wizyta u psychologa jest coraz powszechniejszym sposobem radzenia sobie z problemami. Według danych ARC Rynek i Opinia obecnie około 15% Polaków korzysta z psychologów, a odsetek ten ma jedynie rosnąć w najbliższym czasie.
Okazuje się, że dla wielu z nas gabinet psychologiczny jest czymś tajemniczym i nieznanym. Dlatego wiele osób przed udaniem się na konsultację wyszukuje informacji – w sieci, bądź u znajomych – jaki jest chociażby najlepszy psycholog w Warszawie, albo Krakowie. Coraz częściej szukamy też informacji czy do wizyty u psychologa powinniśmy się jakoś specjalnie przygotować.
Wizyta u psychologa może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie samodzielnie znieść trudnej sytuacji – czy to tragedii w rodzinie, czy kryzysu zawodowego – a nie mają osoby, z którą bliska więź pozwoliłaby im podzielić się problemem.
Jak wybrać psychologa?
Przede wszystkim wybierzmy odpowiedniego specjalistę. Osoba mająca problemy z rodziną nie uda się do coacha, osoba cierpiąca na zaburzenia psychiki do psychologa, a przyszły biznesmen szukający motywacji do psychiatry.
Warto zwrócić uwagę na to jakie kwalifikacje posiada wybrany przez nas psycholog. Ich świadectwem mogą być uzyskane dyplomy, certyfikaty, albo opinie innych – warto uważać jednak na opinie o psychologach w sieci. Niektórzy mogą wykupować pisanie opinii (zarówno pozytywnych do poprawy wizerunku, jak i negatywnych w celu zaszkodzenia konkurencji), przez co możemy uzyskać mocno przekłamany obraz danej osoby. Jednak znajdując w sieci dużo opinii związanych z tym jaki jest najlepszy psycholog Warszawa z niepowiązanych ze sobą źródeł, możemy otrzymać przydatne wskazówki.
Jak przebiega konsultacja psychologiczna?
Pierwsza wizyta u wybranego przez nas psychologa będzie zapewne stanowić spore wyzwanie. Stanowi ona jednak zaledwie wstęp do następnych konsultacji i najprawdopodobniej nie przyniesie nam ona zbyt dużej satysfakcji w związku z rozwiązaniem naszego problemu.
W trakcie pierwszej konsultacji specjalista musi bowiem poznać swojego klienta, zebrać informacje o nim i przygotować plan terapii.
To także sposób na ocenę psychologa. Jeśli odpowiadając na jego pytania czujemy się w miarę swobodnie, możemy być względnie spokojni o przyszłe spotkania.