Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym są narażone na różne urazy, w tym także te związane z narządem ruchu. Inny rodzaj schorzeń występuje wśród dzieci młodszych, a inny wśród nastolatków. Inaczej także przebiega leczenie. Specjaliści są jednak zgodni, że z roku na rok przybywa w Polsce dzieci, u których diagnozuje się wady postawy, związane nie tylko z nieprawidłowym ułożeniem kręgosłupa, ale także kolan czy bioder. Dużą rolę w skuteczności leczenie odgrywa czas. Wielu rodziców decyduje się na skorzystanie z pomocy CM, gdzie mogą liczyć na szybką diagnostykę bez kolejek, i gdzie przyjmuje także ortopeda dziecięcy.
Traumatolog a ortopeda
Przebieg chorób narządów ruchu oraz ich leczenie wygląda nieco inaczej u osób dorosłych. Dlatego ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wyłącznie schorzeń, wad i urazów, występujących u najmłodszych pacjentów. Nie każda placówka zatrudnia takiego specjalistę, a jest to istotne, jeżeli ma zostać wdrożone odpowiednie leczenie. Ortopeda dziecięcy jest nazywany także traumatologiem. Oba terminy są zatem ze sobą tożsame.
Ortopeda dziecięcy — kiedy warto wybrać się na wizytę?
W przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Wczesne wykrycie schorzeń gwarantuje bowiem skuteczne leczenie i szybszy powrót dziecka do zdrowia. Konsultacja ortopedyczna bezwzględnie wskazana jest w następujących przypadkach:
- kiedy podejrzewa się złamanie, zwichnięcie lub skręcenie, ból nie mija i nie poprawia się stan dziecka,
- uwidaczniają się asymetrie w obrębie kręgosłupa, a także np. długości kończyn, kształtu miednicy itd.,
- dziecko odczuwa ból w czasie poruszania się,
- występuje płaskostopie,
- istnieje podejrzenie skoliozy,
- dziecko uporczywie przyjmuje niewłaściwą postawę ciała,
- chód dziecka jest nieprawidłowy.
Ortopeda dziecięcy na podstawie dodatkowych badań może określić skalę problemu i zacząć postępowanie lecznicze, polegające na skutecznym przeciwdziałaniu schorzeniu.
Jednym z częściej wykonywanych badań u jest usg stawów biodrowych u niemowląt, Warszawa pod tym względem wiedzie prym, gdyż może poszczycić się dobrym dostępem do lekarzy i nowoczesnym sprzętem, takim jak np. w CM.
Najczęstsze choroby i urazy ortopedyczne u najmłodszych
Wbrew pozorom ortopeda dziecięcy, to specjalista, z którego pomocy korzysta się dziś coraz częściej i który jest bardzo poszukiwany. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż nie każda placówka medyczna decyduje się na jego zatrudnienie. Jednymi z najczęściej występujących schorzeń ortopedycznych u najmłodszych, są:
- skrzywienie i wady kręgosłupa,
- schorzenia stawu biodrowego,
- stany zapalne narządu ruchu,
- przykurcze ścięgien,
- stopa płasko-koślawa,
- stopa końsko-szpotawa,
- choroba Scheuermanna,
- choroba Osgooda i Schlattera,
- złamania, zwichnięcia, skręcenia.