Przyszła mama ma bardzo wiele wątpliwości. Zawsze chciałaby najlepiej, jak tylko się da zaopiekować się swoim maleństwem. Najwięcej obaw mają początkujące mamy, które są w swojej pierwszej ciąży. One mają najwięcej pytań, ale nie problemem jest brak odpowiedzi na nie. Okazuje się, że przytłaczająca jest ich ogromna ilość.
Co człowiek to opinia i dotyczy to również tak ważnej części życia kobiety, jak ciąża. Przyszła mama posiada setki dylematów od małych po duże. Zadaje sobie pytania jaki magnez w ciąży, jak się odżywiać, co jej wolno a czego nie powinna? Sprawa nie jest taka prosta, mimo że zapytanie koleżanki z trójką dzieci czy nawet własnej mamy powinno te wątpliwości rozwiać. W praktyce okazuje się, że możemy mieć jeszcze większy mętlik w głowie niż na początku.
Zatem kogo słuchać? Przede wszystkim życzliwe rady są zawsze w cenie, ale najważniejsza jest opinia twojego lekarza. To on najlepiej oceni jakie badania są potrzebne, jaka suplementacja jest wskazana lub czego w twoim konkretnym przypadku nie należy robić. W następnej kolejności są twoje własne odczucia i przekonania. Są to decyzje nieco mniejszego kalibru typu wypicie jednej, słabej kawy dziennie czy też nie. To na tych dwóch filarach najlepiej opierać budowanie swojej pielęgnacji, suplementacji i odżywiania.
Oczywiście są pewne powszechnie znane zasady, które podzielane są przez większość osób. Niektóre opierają się na ogólnie dostępnej wiedzy. Taką dobrą radą dla przyszłych mam jest na przykład to, aby nie jeść serów pleśniowych i innych przetworów z mleka niepasteryzowanego. Powszechnie również wiadomo, że nie należy spożywać surowego mięsa w tym surowych ryb. Jak również nie powinno się lekceważyć herbatek ziołowych. Niektóre zioła mają właściwości wczesnoporonne.
Jest też część zakazów, które z czasem okazały się zupełnie nietrafione, a nawet szkodliwe. Tak jest z nie zapinaniem pasów przez ciężarną. Bardzo długo uważano, że ze względu na bezpieczeństwo dziecka wskazane jest tego nie robić. Do tej pory kobiety w ciąży są zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Prawda jest natomiast taka, że pasy należy zapinać zawsze. W ciąży trzeba to robić po prostu w sposób właściwy, tak aby nie uciskać brzucha. Nieporównywalnie mniejszą szkodę wyrządzają prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa niż niezapięte w sytuacji wypadku lub silniejszej stłuczki.
Wiele rzeczy kobieta w ciąży może wykonywać, jak do tej pory, o ile nie ma medycznych przeciwwskazań. Zatem powtarzając, najpierw dopytajmy lekarza, a potem pomyślmy, jak same czujemy się z daną rzeczą. Wszelkie „ciocie dobra rada” nie zamilknął niestety i nadal będą cię upominać o to, że nie powinnaś jeść tego, a tamto powinnaś. Będą opowiadać, że jak one były w ciąży, to lekarz jej zalecił to i tamto więc ty też, powinnaś dla dobra dziecka.
Najlepszą opcją w sytuacji ciągłej krytyki i doradzania jest ignorowanie ich i robienie dalej tego, do czego jesteśmy same przekopane i co zalecił nam nasz lekarz. Nie tłumaczmy się z naszych decyzji. Z uśmiechem przyjmijmy „dobrą radę”, przytaknijmy i nie przejmujmy się wszystkim, co usłyszymy.