Ciało kobiety w ciąży zmienia się diametralnie. Organizm pracuje na najwyższych obrotach praktycznie już od pierwszych dni po zapłodnieniu. Na różnych etapach ciąży kobiecie towarzyszyć będą rozmaite oznaki tego, że w jej ciele zachodzą właśnie poważne zmiany. Chociaż każda ciąża przebiega indywidualnie, jest wiele symptomów, które je łączą.
Pierwsze objawy ciąży są tymi, które najbardziej ekscytują kobiety i stają się tematem wielu rozpraw i wątpliwości. Zarówno w przypadku „wpadki”, jak i wyczekiwanej ciąży kobiety dokładnie obserwują swoje ciało i próbują odczytać znaki, które im ono daje. Pierwsze objawy mogą zostać śmiało pomylone z dolegliwościami miesiączkowymi, do złudzenia je bowiem przypominają. Należą do nich między innymi powiększone i bolesne piersi, bóle podbrzusza, a nawet delikatne krwawienie (tak zwane krwawienie implementacyjne). Wiele pań odczuwa też nudności praktycznie od pierwszych dni ciąży i niekoniecznie muszą się one ograniczać do rannej pory — w wielu przypadkach trwają cały dzień i ustają dopiero po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży.
Oprócz takich stereotypowych objawów ciąży istnieje także wiele mniej popularnych, które mogą być przyczyną zaskoczenia ciężarnej kobiety. Wiele pań nie spodziewa się wysypu krotek na twarzy, zgagi, opuchlizny na całym ciele ani tego, jaki śluz w ciąży może zaobserwować na swojej bieliźnie. Za te wszystkie zmiany odpowiadają hormony. Dlatego w tym okresie szczególnie ważna jest higiena, która zapewni większy komfort i pozwoli uporać się z nieprzyjemnymi „skutkami ubocznymi”. Częste przemywanie twarzy specjalistycznymi preparatami pomoże zachować ładną i gładką cerę, odpowiednia dieta uchroni przed dolegliwościami gastrycznymi, oraz zatrzymaniem wody w organizmie, a regularne mycie okolic intymnych środkami o neutralnym PH pozwoli znowu czuć się świeżo.
Pierwszy trymestr jest czasem, w którym przyszła mama najbardziej może dostać w kość. Organizm pracuje wtedy na najwyższych obrotach. Samopoczucie kobiety w tym okresie niektórzy przyrównują do zmęczenia, jakie odczuwa się po przebiegnięciu maratonu. Tak może się czuć ciężarna każdego dnia.
W drugim trymestrze można już nieco odetchnąć. Najbardziej dokuczliwe objawy ustępują, kobieta odczuwa przypływ energii, a powiększający się brzuszek nie utrudnia jeszcze codziennego funkcjonowania. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i lekarz nie zaleci inaczej, kobieta może pozostać aktywna praktycznie do końca ciąży. Szczególnie polecanymi formami aktywności są basen, joga, oraz spacery. Drugi trymestr to też dobry czas na rozpoczęcie przygotowań do przyjścia maleństwa na świat. Warto sporządzić sobie listę rzeczy do zrobienia oraz listę zakupów i powoli rozpocząć kompletowanie wyprawki, tak aby rozłożyć wydatki na kilka miesięcy. W dobie internetu większość zakupów możemy zrobić online, natomiast na pewno przyjemniejsze okażą się wyprawy do sklepów z artykułami dziecięcymi, gdzie można wszystkiego dotknąć i obejrzeć.
W trzecim trymestrze ponownie spada aktywność kobiety, spowodowana powiększającym się brzuszkiem i ogólną ociężałością. Pocieszający jest jednak fakt, że w tym momencie niewiele dzieli już kobietę od rozwiązania i rozpoczęcia się tym samym kolejnej, zupełnie nowej, fascynującej przygody.