Zadbaj o swoje zdrowie i zdrowie dziecka z dietą dla mam

Podczas ciąży ciało kobiety ulega poważnym zmianom: zaczynając od przybierania na wadze, zmianie kondycji skóry i włosów, wahań nastroju i zmienności zachowania – a kończąc na procesach wewnętrznych. Obejmują one nie tylko zmiany w tle hormonalnym, ale także wzrost zapotrzebowania energetycznego. Z tego powodu ciało zaczyna potrzebować więcej jedzenia. Jednak wiele kobiet w ciąży przybiera na wadze znacznie więcej, niż jest to konieczne, wychodząc z założenia, że powinno się „jeść za dwoje”. Eksperci uważają jednak, że można tego uniknąć, przestrzegając właściwej diety.

Ogólne zalecenia dla kobiet w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży powinniśmy pozostawić dietę praktycznie niezmienioną: musi być kompletna i zbilansowana, zawierać odpowiednią ilość witamin, białek, tłuszczów i złożonych węglowodanów oraz jak najmniej produktów wysokoprzetworzonych. Od drugiego trymestru kobieta ma zwiększone zapotrzebowanie na energię o 300-500 kcal. Jeśli jednak w tym okresie znacznie zmniejszy się poziom aktywności fizycznej, kaloryczność diety powinna być zwiększona jedynie o 100-200 kalorii.  Dieta pudełkowa Warszawa dla mam to sposób na zadbanie o zdrowie zarówno matki, jak i dziecka.

Na jakie produkty i dania powinna uważać kobieta w ciąży?

Mimo że już dawno przyjęło się, że kobieta w ciąży ma prawo do spełniania wszystkich swoich zachcianek związanych z jedzeniem, jeżeli zależy nam na utrzymaniu zdrowej formy i zadbaniu o zdrowie dziecka, powinniśmy zrezygnować z pewnej grupy produktów i potraw. Lekarze zalecają unikanie produktów wędzonych, pikantnych i zawierających duża ilość soli. Kobieta w ciąży powinna również starać się ograniczać spożycie słodyczy, a w niektórych przypadkach również roślin strączkowych, które mogą powodować wzdęcia i uczucie ciężkości. Sól natomiast zatrzymuje wodę w organizmie. Nie ważne jak trudne by to nie było, warto spróbować ograniczyć „jedzenie z nudów” i sięganie po przekąski dla poprawy nastroju. Okres ciąży jest bardzo ważny dla zdrowia dziecka, dlatego kobieta nie powinna decydować się na zbyt częste sięganie po wysoko przetworzone produkty i fast foody. Regularne spożywanie pizzy, hamburgerów i frytek może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Zdrowa dieta dla mam

Zdrowa dieta dla mam

Jeżeli utrzymanie stosunkowo zdrowej diety podczas ciąży jest zbyt trudne, rozwiązaniem może być dieta, którą przygotował dla swoich klientów catering dietetyczny. Innymi ważnymi wskazówkami są m.in. ograniczenie ilości dostarczanych kalorii po południu i dokładne kontrolowanie ilości spożywanych tłuszczy. Aby było to łatwiejsze, dietę można oprzeć na rybach, niskotłuszczowych produktach mlecznych i warzywach. Eksperci zalecają również porzucenie złożonych potraw na rzecz tych, które składają się z jedynie kilku składników. Ułatwi to gotowanie i zmniejszy ilość czasu przeznaczonego na przygotowanie posiłków, co prawdopodobnie nie jest wymarzonym zajęciem kobiety w ciąży, szczególnie pod koniec ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here