Problematyczny kolor

Kilka lat temu, internet oszalał na punkcie pewnej sukienki. Internauci toczyli zaciekłe boje, a naukowcy zachodzili w głowę, jaka może być przyczyna dziwnego zjawiska. O co chodziło? Część ludzi była przekonana, że sukienka jest niebiesko-czarna, natomiast inni zapierali się, że to, co widzą, to z całą pewnością kolory biały i złoty. Były także osoby, które twierdziły, że zdarza się im widzieć sukienkę raz w jednym zestawieniu kolorystycznym, raz w innym.

Jaka jest prawda? Jakiego koloru jest ta sukienka?

W rzeczywistości sukienka jest czarno-niebieska, co potwierdzają inne zdjęcia tego samego ubrania, które już wszyscy ludzie widzą w prawidłowy sposób. Odpowiedź ta nie rozwiązuje jednak problemu: nadal nie wiemy, dlaczego niektóre osoby patrząc na zdjęcie widziały białe i złote paski.

Prawdopodobnie miało to związek z tym, że mózg nie otrzymuje wystarczających informacji dotyczących warunków zewnętrznych, w których znajdowała się sukienka w momencie zrobienia zdjęcia. Nie wiemy więc czy światło, które na nią pada jest światłem naturalnym, czy też sztucznym. Jedna z hipotez naukowych mówi, że ludzie, którzy późno chodzą spać i są aktywni raczej w nocy, czyli większość doby spędzają przy sztucznym świetle, prawdopodobnie zobaczą sukienkę jako niebiesko-czarną, natomiast mózgi ludzi, którzy zazwyczaj funkcjonują przy dziennym świetle, mają większą szansę na zobaczenie biało-złotego ubrania.

Według innej teorii, na zdjęciu zabrakło innych kolorów, które byłyby punktem odniesienia i pozwoliły mózgowi rozpoznać, co jest rzeczywistością, a co tylko grą światła. Gdyby na zdjęciu znalazły się zielone albo czerwone elementy, prawdopodobnie nikt nie miałby problemów z właściwym rozpoznaniem kolorów.

Iluzji optycznych, znanych od wielu lat, krąży po internecie cała masa, jednak chyba żadna nie wywołała takiej burzy jak niewinne pytanie „jakiego koloru jest ta sukienka?”. Prawdopodobnie było to związane z tym, że w większości iluzji po zasłonieniu fragmentu obrazka czy dokładnym przyjrzeniu się, można zobaczyć ukryte wcześniej dla mózgu rozwiązanie. W przypadku sukienki, wiele osób poczuło, że ktoś usiłuje im wmówić nieprawdę. Przecież widzieli, że sukienka jest w konkretnych kolorach, więc jak to możliwe, że ktoś widzi co innego? Chcąc się przekonać, kto ma rację, udostępniali zdjęcie dalej, szukając potwierdzenia dla swojej wersji wśród swoich znajomych. U znajomych działał podobny efekt, oni również chcieli się przekonać, że inni widzą jednak to samo, co oni, więc znowu udostępniali… Dzięki temu, zdjęcie sukienki niosło się coraz dalej i dalej po internecie, osiągając coraz większe zasięgi, prowokując powstawanie artykułów na blogach, filmów na YouTube, a nawet artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach. Każdy pragnął wyrazić swoje zdanie na temat kontrowersyjnej sukienki, a kiedy powstały już badania naukowe na ten temat, także podzielić się ich wynikami. Wielka radość wśród jednej z grup zapanowała także w momencie, gdy autorka zdjęcia przyznała, że w rzeczywistości sukienka jest czarno-niebieska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here