Łączniki do drewna - jakie kupić śruby i wkręty?

Drewno to materiał ponadczasowy i jednocześnie bardzo uniwersalny, ponieważ jest stosowany w wielu sytuacjach. Nie brakuje osób, które przy pomocy tego komponentu tworzą nie tylko piękne, ale także wytrzymałe konstrukcje. Nierzadko w takiej sytuacji przydają się łączniki do drewna. Co zatem wziąć pod uwagę wybierając śruby oraz wkręty?

Marka producenta

Najbezpieczniej decydować się na śruby i wkręty, które zostały wyprodukowane przez fachowe przedsiębiorstwa działające właśnie w tej branży. Dlaczego? Między innymi tacy specjaliści nie oszczędzają na komponentach. Stosują wysokiej klasy materiały, jak choćby stal nierdzewna, która jest żarowytrzymała, łatwa w obróbce i czyszczeniu, a także bardzo odporna na korozję. Fachowcy dają bardzo duże pole do wyboru, ponieważ można zdecydować na różne elementy z tej grupy. To powoduje, że o wiele łatwiej jest wybrać śruby do danej sytuacji. Na pewno nie powinno się decydować na pierwsze z brzegu elementy, ponieważ ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Szczególnie, że obecnie panuje spora rywalizacja i można wybrać łączniki do drewna od dobrego producenta, a także przy okazji zaoszczędzić niemało gotówki.

Dopasowanie do zastosowania

Warto wiedzieć, że na przykład wkręty różnią się pomiędzy sobą rodzajem, a także kształtem nacięcia na łbie. Wyróżniamy między innymi kształty (łba) takie, jak kulisty, owalny, stożkowy płaski, stożkowy soczewkowy, walcowaty płaski, walcowaty soczewkowy. Są także wkręty, które nie mają żadnego łba. Jeśli chodzi o nacięcie, które znajduje się we łbie wkręta, możemy spotkać się z takimi opcjami, jak nacięcie proste, krzyżowe, kwadratowe, sześciokątne, ośmiokątne, gwiazdkowe itp. Wkręty różnią się pomiędzy sobą także długością oraz średnicą.

Jeśli chodzi o śruby, to elementy tego typu też mają swoje parametry. Różni je na przykład kształt łba, długość gwintu w stosunku do długości trzpienia, czy rodzaj gwintu. Najlepiej zdecydować się na śruby, które spełniają określone normy. Przykładem są elementy zamkowe, które posiadają następujące oznaczenia: DIN 603/ISO 8677/PN 82406. Śruby zamkowe są wykonywane z różnych materiałów. To na przykład stal nierdzewna, mosiądz, stal węglowa oraz stal kwasoodporna A4. Elementy tego typu posiadają metryczny rodzaj gwintu, a także występują w trzech różnych klasach wytrzymałości. Świetnie nadają się właśnie do konstrukcji drewnianych. Przydają się również do skręcania takich konstrukcji, jak ogrodzenia, płoty, ławki itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here