Kancelaria prawna

Rozpoczęcie pracy w kancelarii prawnej to poważne wyzwanie dla młodego adepta sztuk prawnych. Jest to moment, w którym dotychczas znane jedynie z teorii kodeksy i przepisy, stają się realną rzeczywistością. Dlatego pierwsze dni w nowej pracy zawsze powinny być jak najbardziej owocne. To od nich zależy przyszła kariera zawodowa!

Partner – rzecz święta

Każda kancelaria prawna ma swojego partnera nadzorującego. W zasadzie można powiedzieć, że jest to najważniejsza osoba na jej „pokładzie”. Człowiek ten ma odpowiednią charyzmę, bogate doświadczenie, a także umiejętności, dzięki którym kancelaria zdobyła swoją określoną pozycję.

Dla osoby początkującej partner powinien być wzorem do naśladowania. To w jego gabinecie podejmowane są wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące pracy kancelarii. Co więcej, to właśnie tam przyjmuje się najważniejszych klientów. Na chwilę obecną jest to – w pewnym stopniu – postać nieosiągalna dla młodego praktykanta.

Aspekty techniczne

Rozpoczynając pracę w kancelarii prawnej warto dużo się uczyć. Nie chodzi tu oczywiście o same zagadnienia prawne, lecz raczej o najważniejsze – jak to się mówi w branży – kwestie techniczne. Warto zatem wiedzieć, gdzie jest pomieszczenie socjalne, kiedy organizowane są przerwy itd. Warto też (w miarę szybko) zapoznać się z orientacją pomieszczeń.

Mówiąc ogólnie – należy zapoznać się z wszystkimi zasadami dotyczącymi funkcjonowania wybranej kancelarii. Jeśli praktyka realizowana jest w kilku różnych kancelariach, to zwyczaje te będą dla każdej z nich nieco inne. Im szybciej się je pozna, tym łatwiej będzie się dostosować do pracy danej kancelarii.

Inne osoby

Dobra kancelaria prawna to nie tylko partner i szkoleniowcy. To również wielu innych pracowników, z którymi – chcąc tego lub nie chcąc – trzeba będzie współpracować. Jedną z nich jest np. sekretarka, która (mimo pełnienia niższego stanowiska) ma olbrzymią wiedzę na temat sposobu funkcjonowania kancelarii.

Podsumowując, to tylko podstawowe zarysy całości wiedzy, jaką musi na początkowym etapie kształcenia przyswoić praktykant. Informacje te przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy zostaną mu przekazane pierwsze obowiązki. To od sposobu ich realizacji zależeć będzie jego przyszłość w danej firmie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here