Język polski

Język ojczysty często dla samego rodowitego mieszkańca danego kraju stanowi nie lada wyzwanie. Tak jest właśnie w przypadku języka polskiego, który charakteryzuje się zawiłą gramatyką i składnią. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ortografia i interpunkcja. Obcokrajowcy, którzy odwiedzają nasz kraj niejednokrotnie pomimo dobrych chęci nie potrafią zrozumieć wielu panujących zasad. Problemy sprawia nie tylko pisownia, ale też wymowa. Chodzi to chociażby o znane samogłoski nosowe, takie jak: ą, ę.
Problemy z językiem ojczystym dotyczą też wielu Polaków. W tekstach pojawiają się błędy ortograficzne czy interpunkcyjne. Da się zauważyć również brak znajomości zasad, takich jak wymiana „rz” na „r”, czy tym podobne.
Ważne jest zatem przyswajanie sobie wiedzy o języku już od najmłodszych lat. Dlatego też w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, oprócz nauki wierszyków i czytania lektur, panie nauczycielki muszą kłaść nacisk na gramatykę i ortografię. Uczniowie powinni znać dzięki lekcjom podstawowe części mowy i umieć je rozróżnić. Podobnie sprawa ma się z częściami zdania. Każdy, już od najmłodszych lat, powinien znać podstawowe zasady ortografii czy interpunkcji.
Kolejna kwestia to umiejętność odczytywania utworu literackiego. Oczywiście, nie każdy musi być poetą czy pisarzem. Warto jednak wiedzieć czym są w wierszu strofy,a czym wersy. Trudności nie powinny sprawiać też wyrażenia, takie jak podmiot liryczny, narrator czy osoba mówiąca. Nie każdy potrafi też odpowiedzieć, jakie są środki stylistyczne. Niektóre z nich sprawiają problem nawet znawcom tematu, ale dobrze wiedzieć czym jest epitet, porównanie bądź dźwiękonaśladownictwo. Wiedza taka może być przydatna właśnie wtedy, gdy spyta nas o to chociażby turysta zza granicy.
Język polski to także historia kraju, spisana na kartach powieści znanych polskich twórców. Warto zapoznawać się z nimi, gdyż można dzięki nim uczyć się historii narodu, tradycji czy problemów danej epoki. Jeśli o epokach mowa tu również mile widziana byłaby podstawowa wiedza. Wypadałoby co najmniej umieć wymienić je po kolei i wskazać choć jedną charakterystyczna cechę.
Warto również poznawać języki naszych sąsiadów – tych dalszych i bliższych. Naukę języka można rozpocząć samemu w domu. Sposobem może być na przykład kurs online, książka bądź skorzystanie z bezpłatnych materiałów, dostępnych za pośrednictwem stron internetowych. Żeby osłuchać się z danym językiem można rozpocząć oglądanie filmów z napisami. To dobra opcja, by poznawać obce wyrazy. Nie każdy znajduje w sobie motywację i chęć do samodzielnej nauki języka. Dobrym rozwiązaniem wydaje się wówczas zapisanie do szkoły językowej. Jeśli ktoś uczy się od podstaw, taki kurs właśnie rozpocznie. Jeśli jednak jednostka już coś wie o danym języku i miała z nim styczność najprawdopodobniej przejdzie przez test językowy. Dzięki niemu pozna swój poziom znajomości i będzie mogła rozpoczynać naukę.
Poznawanie i nieustanne uczenie się własnego języka jest równie istotne co dążenie do poznawania języków zagranicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here