Gdy mamy starszy samochód, który nie posiada fabrycznie montowanych świateł do jazdy dziennej, to dobrze byłoby sobie takie założyć. Powodów jest przynajmniej kilka, a omówimy je w tym poradniku. Powiemy też jakie światła do jazdy dziennej dobrze jest wybierać, by być widocznym na drodze i by auto bez problemu przechodziło przeglądy, jak również by nie było kłopotów podczas ewentualnych spotkań z policją drogową. Powiemy też kilka słów na temat podłączenia świateł do instalacji pojazdu. Zapraszamy do lektury!
Powodów montażu świateł dziennych jest bardzo wiele. Przede wszystkim robi się to dlatego, że inaczej trzeba przez cały dzień jeździć z włączonymi światłami mijania. Powoduje to szybsze wypalanie się odbłyśników w reflektorach i ogólnie ich gorsze świecenie po niedługim czasie. Oprócz tego ma miejsce spore zużycie prądu w instalacji samochodowej, ponieważ każda żarówka świateł mijania pobiera aż 55 wat. Oprócz tego świecić się muszą światła pozycyjne, które sumarycznie pobierają około 40 do 50 wat. Wobec tego, mając dwie żarówki świateł mijania i światła pozycyjne zapalone przez cały czas, z instalacji non stop jest pobierane między 150 a 160 W. Powoduje to, że akumulator jest niedoładowany, alternator musi cały czas intensywniej pracować, oraz w słabszych autach można odczuć niewielki spadek mocy silnika, ponieważ tą moc pobiera alternator. Poza tym starsze auta po prostu ciekawiej i fajniej wyglądają, gdy zamontuje się do nich nowoczesne lampy dzienne, składające się najczęściej z diod LED.
Sprawdźmy więc jakie światła do jazdy dziennej powinniśmy wybrać, ponieważ wybór jest ogromny, a różnice w cenach mogą doprowadzić do zawrotów głowy. Przede wszystkim wystrzegać należy się najtańszych świateł, które można mieć już za kilka złotych. Takie światła niestety nie będą zbyt trwałe, a przy okazji nie będą świecić najlepiej. Nie znaczy to, że wśród lamp tego typu nie można znaleźć czegoś porządnego, jednak trzeba mieć możliwość wziąć takie lampy do ręki i obejrzeć jak świecą przed zakupem. Jeżeli świecenie będzie zadowalające, można je wziąć, inaczej absolutnie nie należy tego robić. Trzeba też uważać na kupowanie najdroższych świateł dziennych, bo mija się to z celem. Poza tym nikt nam nie zagwarantuje, że gdy minie okres gwarancji takie lampy szybko nie padną. Jeżeli chodzi o podłączenie lamp do samochodu, to jeżeli sami nie potrafimy tego zrobić, powinniśmy poprosić o pomoc dobrego elektryka samochodowego. W niektórych pojazdach podłączenie lamp dziennych nie jest wcale trudne, natomiast w przypadku innych samochodów będziemy mieli już z tym nie lada problem.
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym poradnikiem każdy będzie już mógł sam ocenić jakie światła do jazdy dziennej warto zamontować na swoim aucie, a jakich lepiej absolutnie unikać. Pamiętajmy, że pomimo iż lampy dzienne nie mają oświetlać drogi, to mają zwiększyć widoczność samochodu na drodze, więc mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wybierajmy więc odpowiedzialnie, bo w końcu na tym aspekcie się nie oszczędza.