Jakie pies może jeść warzywa?

Każdy, kto ma psa, chce jak najlepiej dbać o jego dietę. Odpowiedzialny właściciel psa, będzie bardzo uważał na to, co i w jakich ilościach podaje do jedzenia swojemu pupilowi. Dlatego też, odpowiedzialni właściciele psów, bardzo zwracają uwagę na skład suchej karmy, którą kupują swoim pupilom. W przypadku, kiedy mamy świadomość, że nasz pies ma skłonności do alergii lub też – np. ze względu na wiek, musi przyjmować odpowiednią i właściwie zbilansowaną dietę – także bardzo uważamy na to, co podajemy naszemu psu do jedzenia. Czy jednak pies może spożywać warzywa? Jakie warzywa dla psa są w pełni bezpieczne i przyswajalne przez niego, a jakich warzyw pod żadnym pozorem nie możemy psu podawać? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – marchew

Pies oprócz tego, że powinien mieć zapewnioną odpowiednią i dobrze zbilansowaną dietę, musi też mieć zapewnione posiłki, które pomogą mu utrzymać jego zęby w możliwie jak najlepszej kondycji. Stąd też, bardzo często decydujemy się na zakup twardych przekąsek, czy nawet naturalnych gryzaków dla psa, które nie tylko czyszczą zęby pupila, ale też wzmacniają dziąsła. Jednym z takich gryzaków, jest z całą pewnością marchew. Oprócz tego, że jest ona twarda i krucha, zawiera też szereg różnego rodzaju witamin i minerałów, które wspomagają prawidłowy rozwój naszego pupila. Zawarty w marchewce Beta – Karoten, świetnie wpływa na wzrok psa. Witamina C pomaga wzmacniać odporność organizmu psa i dzięki temu, uniknie on różnego rodzaju chorób. Nie możemy jednak zapominać, jak ważną rolę pełnią tutaj też szczepienia. Marchew jednak nie jest jedynym warzywem, które możemy psu podawać.

Ogórek, pietruszka i seler

Tak samo, jak możemy naszemu psu podawać surową marchewkę, tak samo możemy podać mu też ogórka. Ogórek posiada bardzo dużą ilość wody, która jak wiemy, w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu pupilowi. Ważne jest też to, że w ogórku zawarte są różnego rodzaju minerały, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu naszego psa. Stąd też, podanie surowego ogórka, w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu psu. W przypadku pietruszki i selera, zaleca się jednak poddanie ich obróbce termicznej. Ugotowane bez przypraw takie warzywa jak właśnie seler czy pietruszka, mogą stanowić idealny dodatek np. do ryżu z kurczakiem, który gotujemy dla naszego pupila.

Jakich warzyw nie wolno podawać psu?

Zdecydowanie nie powinniśmy podawać naszemu psu cebuli, pomidora czy pora. Są one bardzo szkodliwe – zawierają kwasy, które są bardzo szkodliwe dla psa. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o surowe ziemniaki. Mogą one wywoływać biegunkę, zaparcia czy nawet wymioty u naszego pupila.

A co z burakami – czy wolno je podać psu?

W przypadku buraków, które także możemy podać naszemu psu, takie ryzyko w ogóle nie występuje. Buraki bardzo dobrze wpływają na krew naszego pupila, jak również wspomagają procesy trawienne. Możemy je podać naszemu psu zarówno surowe, jak i upieczone lub ugotowane. Pamiętajmy jednak, aby buraki gotowane, wcześniej ostudzić i podać je psu w temperaturze pokojowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here