Duża liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 sprawiła, że wiele osób zaczęło zastanawiać się nad tym, w jaki sposób można uniknąć zachorowania. Pomimo ogłoszenia stanu pandemii, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zachowanie spokoju. Stosowanie się do określonych zasad postępowania, pozwala na ograniczenie ryzyka rozwoju choroby COVID-19. Co więc należy zrobić, aby ustrzec zarówno siebie, jak i swoich najbliższych?
Jak dochodzi do zakażenia?
Żeby móc odpowiednio zabezpieczyć się przed zachorowaniem, należy przede wszystkim przeanalizować w jaki sposób przenosi się wirus SARS-CoV-2. Wszystko odbywa się drogą kropelkową, dlatego do zakażenia może dojść w trakcie bezpośredniego kontaktu z chorym, w momencie rozmowy, kichania lub kaszlu. Cząsteczki wirusa mogą także osadzać się na rozmaitych powierzchniach. Fizyczny kontakt z takimi przedmiotami, po którym następuje dotknięcie okolic oczu, uszu lub ust, w konsekwencji także doprowadzić może do zachorowania.
Właściwa higiena podstawą zachowania zdrowia
Uznaje się, iż najbardziej skuteczną profilaktyką, jest zachowanie właściwej higieny. Dotyczy to głównie rąk, które należy myć jak najczęściej. Żeby było to skuteczne, ręce myje się mydłem z ciepłą wodą. Proces ten powinien trwać od 20 do 40 sekund. Woda o temperaturze około 30 – 40 stopni Celsjusza, w połączeniu ze środkami dezynfekującymi, znacząco zmniejsza szanse przeżycia wirusa SARS-CoV-2. Warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej dokładności. Nie można pominąć przestrzeni znajdujących się pomiędzy palcami, umyć należy także nadgarstki.
Dezynfekcja pomieszczeń i przedmiotów
Koronawirus utrzymuje się na rozmaitych powierzchniach, w zależności od ich typu, od paru godzin do nawet kilku dni. Patogeny nie przeżywają jednak kontaktu z środkami przeznaczonymi do dezynfekcji. Dlatego tak ważne staje się regularne stosowanie preparatów na bazie alkoholu, do dezynfekcji zarówno pomieszczeń, jak i klamek, telefonów, biurek i innego sprzętu codziennego użytku.
Zachowanie dystansu społecznego
Jednym z najważniejszych elementów wpływających na ograniczenie ryzyka zakażenia, jest zachowanie właściwego dystansu społecznego. Przy powitaniach warto zrezygnować z podawania ręki. Największa liczba patogenów znajduje się właśnie na dłoniach. Ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, znacząco zmniejsza się wraz z ograniczeniem przemieszczania się ludzi. W razie możliwości należy unikać zatłoczonych miejsc i starać się zachowywać określone odległości od drugiego człowieka. Poza domem stosować można również rękawiczki na dłonie oraz maseczki ochronne.
Oczywiście nie da się całkowicie odizolować się od innych osób, jednak każdorazowo należy mieć na uwadze dobro swoje, naszych najbliższych i reszty społeczeństwa. Własną świadomość zwiększać można również uzyskując fachowe i potwierdzone informacje o wirusie, z serwisów takich jak adamed.expert.