Czy to już ciąża?

Niezależnie od tego czy wiadomość o ciąży jest tą najbardziej upragnioną, czy też tą, której najbardziej się obawiamy, jest to z pewnością informacja przełomowa. Co może świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia?

Najbardziej oczywisty sygnał

Dla większości kobiet, pierwszym symptomem ciąży będzie spóźniająca się miesiączka. W przypadku braku okresu, warto jak najszybciej udać się do apteki lub punktu diagnostycznego w celu przeprowadzenia testu ciążowego. W aptece można kupić testy, które robi się samodzielnie w domu, poprzez zbadanie próbki moczu, natomiast w laboratorium istnieje możliwość przeprowadzenia dokładniejszych testów z krwi.
Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą miesiączkować przez cały pierwszy trymestr ciąży, więc nie zawsze pojawienie się okresu oznacza, że nie doszło do zapłodnienia.

Poranne mdłości

Nudności i wymioty, zwłaszcza rano, to prawdopodobnie jedna z pierwszych rzeczy, która przyjdzie nam do głowy, jeśli zaczniemy się zastanawiać jakie są objawy ciąży. Poranne wycieczki do toalety to zdecydowanie mało przyjemny symptom, niestety dosyć popularny wśród kobiet w pierwszym trymestrze. Jedynym plusem jest to, że najczęściej szybko mija.

Ciągłe zmęczenie

Jeśli wracamy do domu po siedemnastej i jedyne, na co mamy ochotę, to spać już do rana, to nasz organizm prawdopodobnie daje nam sygnał, że coś się zmieniło. Może to być rezultat przemęczenia, może poważna choroba (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, depresja), ale może także ciąża. Jeśli wzmożona senność łączy się z innymi objawami, warto sprawdzić taką ewentualność.

Gdzie jest toaleta?

W przeciwieństwie do nudności, potrzeba częstego oddawania moczu to najczęściej zmora kobiet w ostatnim trymestrze. Powiększona macica uciska na pęcherz, sprawiając, że jego pojemność się zmniejsza, a co za tym idzie, trzeba częściej odwiedzać toaletę.

Kiełbasa i lody waniliowe

,,Zachcianki ciążowe” to objaw ciąży bardzo lubiany przez telewizję, bo pokazanie w filmie kobiety zjadającej wszystko, co napotka w lodówce, jest dość zabawnym symbolem. W rzeczywistości, niewiele osób w ciąży ma bardzo skrajne potrzeby żywieniowe. U większości kobiet zachcianki to po prostu nieodparta ochota na jakiś produkt spożywczy, na przykład na truskawki. Może się także zdarzyć, że zapach jakiegoś produktu, nawet bardzo wcześniej lubianego, staje się nagle nie do zniesienia. Bardzo często jednym z takich produktów jest kawa; niektóre kobiety w ciąży piły ją wcześniej nałogowo, a nagle zaczęła je odrzucać do tego stopnia, że nie były w stanie zbliżyć się do osoby, która wcześniej piła ten napój.

Warto pamiętać, że to, jakie są objawy ciąży w dużej mierze zależy od konkretnej osoby i jej organizmu. Niektóre kobiety będą ten okres przechodzić z wielkim trudem i będą potrzebować wiele wsparcia otoczenia, a inne całą ciążę czują się świetnie i pracują, ćwiczą oraz wykonują wszelkie inne czynności zupełnie tak samo jak robiły to przed ciążą. Najważniejszą kwestią jest słuchanie swojego organizmu i jego potrzeb w danym momencie.

jakie sa objawy ciazy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here