Wszystko o soczewkach kontaktowych

Na temat soczewek kontaktowych krąży wiele mitów, najczęściej nieaktualnych. Większość z nich bowiem powstała w czasach, kiedy technologia wytwarzania soczewek faktycznie pozostawiała wiele do życzenia. Warto wiedzieć, jakie właściwości mają obecnie soczewki kontaktowe i dlaczego warto ich używać przy korygowaniu różnych wad wzroku.

Bezpieczeństwo używania soczewek kontaktowych

Współcześnie produkowane soczewki kontaktowe są znacznie wygodniejsze w użyciu niż produkowane jeszcze kilka lat temu, które powstawały z materiałów zmniejszających dopływ tlenu do oka. Ich użytkownicy mieli więc dość często poczucie dyskomfortu, zwłaszcza pod koniec dnia. Obecnie soczewki powstają z niezwykle delikatnych, oddychających tworzyw, co umożliwia noszenie ich praktycznie przez cały dzień, nawet w trakcie pracy w pomieszczeniach klimatyzowanych czy przed monitorami komputerowymi. Cienkie i miękkie soczewki zapewniają doskonałe nawilżenie powierzchni oka i przepuszczają tlen, a nawet są wyposażone w filtry chroniące przez szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Dzięki temu można ich używać w każdym wieku, od lat dziecięcych i nastoletnich, po okres po 40. roku życia, korygując wady wzroku w znacznie wygodniejszy sposób niż stosowanie wyłącznie okularów. Jeżeli stosujemy soczewki zgodnie z zaleceniami lekarza i dbamy o nie we właściwy sposób, właściwie nie ma przeciwwskazań do używania ich codziennie.

Jakie wady wzroku mogą być korygowane soczewkami kontaktowymi?

Nowoczesne technologie pozwoliły na stworzenie soczewek kontaktowych, którymi można skorygować praktycznie wszystkie wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia. W przypadku osób z astygmatyzmem dostępne są soczewki z Projektem Przyspieszonej Stabilizacji (ASD), pozwalającym na wykorzystanie naturalnych ruchów powiek do ustabilizowania ich pozycji niezależnie od ruchów głowy czy wpływu grawitacji. Osoby po 40. roku życia, które mogą z kolei zauważać u siebie objawy prezbiopii, czyli starczowzroczności, mogą natomiast zdecydować się na soczewki multifokalne umożliwiające wyraźne widzenie na każdą odległość. Wystarczy więc wybrać się do okulisty lub optometrysty, który dobierze właściwie moc soczewek kontaktowych i pomoże w nauce ich zakładania oraz zdejmowania, a następnie możemy cieszyć się komfortem ich noszenia na co dzień lub na zmianę z okularami.

Jak właściwie dobrać soczewki kontaktowe i jakie są jeszcze ich właściwości, możecie się Państwo dowiedzieć na stronie Acuvue: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here