Obecnie dostępnych jest wiele metod antykoncepcyjnych, które zabezpieczają kobietę przed niechcianą ciążą. Jedną z najpopularniejszych jest zastrzyk hormonalny. Obecnie na rynku dostępny jest jeden podstawowy rodzaj zastrzyku antykoncepcyjnego – Depoprovera. Jest to metoda odpowiednia dla większości kobiet, jej wysoka skuteczność wynika z podania kobiecie odpowiedniej dawki hormonu. Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie?
Źródło: https://www.poprostukasia.pl/zastrzyk-hormonalny/
Jakie korzyści wynikają z zastosowania zastrzyku hormonalnego?
Większość kobiet poszukuję skutecznej, a jednocześnie trwałej metody antykoncepcji. Oczywiście, każda z Pań wie, że najskuteczniejsze jest podwiązanie jajników, jednak wiąże się to z utratą możliwości rozrodczych. Czy jest jakaś metoda równie skuteczna, ale nie ograniczająca? Oczywiście! Zastrzyk hormonalny to bardzo popularna metoda wśród kobiet, która wykazuje naprawdę wysoką skuteczność. Jej zaletą jest to, że nie musimy pamiętać o niej każdego dnia. Taki zastrzyk wykonuje się raz na 3 miesiące. Jego działanie jest błyskawiczne, można powiedzieć, że działa od razu po podaniu.
Czy zastrzyk antykoncepcyjny posiada wady?
Zastrzyk antykoncepcyjny, tak samo jak pozostałe metody antykoncepcyjne posiada swoje wady i zalety. Nic w tym dziwnego, jest to naturalne. Pierwszą wadą tej metody antykoncepcji jest to, że istnieje dość spore prawdopodobieństwo, że dojdzie do zaburzenia cyklu miesiączkowego po kwartale, czyli po upływie okresu działania. Po tym czasie miesiączka powraca, co więcej może być bardziej uciążliwa. Kolejna wada to to, że po podaniu preparatu może wystąpić niepożądane krwawienie, ale nie jest to nic groźnego, minie samoistnie. Oprócz krwawienia może dojść również do wahań nastroju oraz gorszego samopoczucia. Jeżeli opisane, negatywne objawy nie mijają, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem.
Jak przebiega zabieg z podaniem zastrzyka antykoncepcyjnego?
Podanie zastrzyku antykoncepcyjnego nie jest skomplikowane oraz bolesne. Zazwyczaj taki zabieg wykonuje ginekolog, jednak przed przystąpieniem do niego, lekarz zleca wszelkie niezbędne badania. W niektórych przypadkach ryzyko skutków ubocznych jest zwiększone, dlatego dana metoda antykoncepcyjna jest nie wskazana.
Zastrzyk hormonalny zawiera hormon gestagen, którego zadaniem jest blokowanie możliwości rozwoju plemników. Dany hormon je uśmierca. Jak już wiadomo zastrzyk podawany jest kobiecie raz na 3 miesiące. Jeżeli zależy jej na ciągłości antykoncepcji, należy powtórzyć go w przeciągu pierwszych 5 dni cyklu.
Zobacz też: http://nakrecenieksperci.pl/platnosci-online-jakie-maja-zalety-i-wady/