Oksytocyna jest to hormon, który syntetyzowany jest w podwzgórzu oraz wydzielany przez tylny płat przysadki. Jest to hormon, który odpowiada za pobudzenie akcji porodowej oraz karmienie piersią. Oksytocyna syntetyczna wykorzystywana jest w celach indukowania akcji porodowej. Do pobudzenia syntezy oksytocyny przypisuje się drażnienie brodawek sutkowych lub receptorów szyjki macicy. Jakie funkcje spełnia Oksytocyna w organizmie? Jakie są przeciwwskazania do ich stosowania? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/oksytocyna-funkcje-normy-nadmiar-i-niedobor/
Jaką funkcję odgrywa oksytocyna w organizmie?
Oksytocyna jest hormonem który zbudowany jest z 9 aminokwasów. To hormon przechowywany oraz uwalniany z tylnego płata przysadki mózgowej. Syntetyzowany jest w podwzgórzu. Oksytocyna wywołuje skurcze mięśni macicy oraz jest powszechnie stosowana do wywoływania porodu w warunkach klinicznych. Przy poszerzeniu szyjki macicy aktywowane są receptory dla oksytocyny, co skutkuje wydzielaniem takiego hormonu.
Ma ona za zadanie działać na macicę pobudzająco podczas akcji porodowej. Pod koniec akcji porodowej wydzielanie oksytocyny stopniowo wzrasta i osiąga swój szczyt zaraz przed porodem. Wzrasta wówczas liczba receptorów dla oksydacyjnej w mięśniach macicy. Skurcze spowodowane są przez podwyższony poziom tego hormonu w osoczu i zwiększoną wrażliwością macicy na oksytocynę, która umożliwia realizację porodu.
Indukowanie porodu przy pomocy oksytocyny
Kiedy mija termin porodu, zalecany jest indukowanie porodu właśnie przy pomocy tego hormonu. Indukcja Wskazane jest przy przedwczesnym pęknięciu błon pokarmowych lub podczas występowania konfliktu serologicznego, także po stwierdzeniu wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu. Syntetyczna oksytocyna podawana jest kobiecie w postaci wlewu dożylnego, pobudzając czynność skurczową macicy.
Oksytocyna służy też do wykonania tak zwanego testu oksytocynowego, który nie służy do indukcji porodu, ale może do niego doprowadzić. Test ten wykonywany jest u kobiety ciężarnej z donoszą ciążą i ma na celu ocenę, czy istnieją przeciwwskazania do porodu siłami natury.
Jakie są przeciwwskazania do zastosowania oksytocyny?
Nie w każdym przypadku podanie tego hormonu jest możliwe. Zastosowanie oksytocyny wykluczają sytuację takie jak niedojrzałych szyjki macicy, ciąża mnoga, nadwrażliwość na preparat z oksytocyną, schorzenia sercowo-naczyniowe, nadmierne napięcie macicy lub przeciwwskazania do porodu naturalnego.
Zobacz też: http://4emotion.pl/hormon-lh-jaka-jest-jego-rola-w-organizmie/