Jaka deska do SUP będzie dla Ciebie najlepsza?

0
880

Chcesz rozpocząć przygodę z pływaniem na SUPie? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Aby deska do SUP była dla Ciebie dobrze dobrana, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak Twoje umiejętności oraz miejsce, gdzie najczęściej będziesz jej używał. Przeczytaj poniższe zestawienie różnych desek i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Deski twarde i pompowane

To pierwsze podstawowe kryterium, które powinieneś wziąć pod uwagę. Deski twarde oferują świetne osiągi, są stabilne na falach i odporne na znoszenie przez wiatr. Niestety, ze względu na swoje spore gabaryty przetransportowanie oraz przechowywanie jej może stanowić niemałe wyzwanie. Pompowana deska do SUP zajmuje za to niewiele miejsca, bez problemu zmieści się w plecaku. Lepiej znosi również wszelkie uderzenia. Desce twardej ustępuje pod względem stabilności – przy wietrznej pogodzie jest bardziej podatna na znoszenie z kursu.

Deska do SUP typu Race

Teraz zajmijmy się klasyfikacją ze względu na kształt deski. Typ Race charakteryzuje się bardzo długą i smukłą budową. Jej zadaniem jest osiąganie zawrotnych prędkości. Dedykowana osobom doświadczonym, gdyż dla laików z pewnością okaże się zbyt mało stabilna oraz trudna do wykonywania jakichkolwiek manewrów. Idealnym przykładem deski Race jest model Meteor od marki Aztron.

Deski Touring

Nieco krótsze i szersze od omawianego poprzednika. Również oferują dobrą prędkość, jednak są stabilniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu kursu. Świetnie sprawdzą się na długich dystansach. Deska do SUP tego typu to np. model Terra od Aztron.

All around

Wreszcie coś idealnego dla osoby początkującej. Co prawda na desce tego typu nie rozwiniesz zawrotnej prędkości, ale osiągniesz za to poczucie stabilności na najwyższym możliwym poziomie. Deska do SUP all around jest znacznie krótsza i szersza od modeli race i touring. Cechuje ją duża wszechstronność, każdy użytkownik – bardziej lub mniej zaawansowany – będzie miał z niej pożytek. Modelem godnym uwagi z tej kategorii jest Lunar od Aztron.

Deski typu Surf

Najmniejsze ze wszystkich, przeznaczone do pływania na falach. Minusy? Wolniejsze od pozostałych desek SUP, nieco gorzej trzymają kurs, wykorzystywane nieumiejętnie potrafią wykazać się dużą niestabilnością (zwłaszcza pod cięższymi osobami). Z tych powodów dedykuje się je osobom doświadczonym. Jeżeli posiadasz odpowiednie umiejętności, deska do SUP typu surf odwdzięczy Ci się niesamowitą manewrowością oraz zwinnością na falach. Polecam przyjrzeć się modelowi Sirius White Water Aztron. Zarówno Siriusa, jak i poprzednie wymienione w tekście modele od Aztron znajdziesz na stronie GoSup.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here