Podstawowe narzędzia potrzebne w ogrodzie

Każdy, kto choć raz okres zajmował się pielęgnacją ogrodu, wie, że jest to znacznie trudniejsze, niż się wydaje. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że niestety nie wystarczą do tego tylko sprawne ręce i gotowość do pracy. Nie uda nam się uciec od konieczności zakupu kilku niezbędnych narzędzi. Nie ma wątpliwości, że ogrodnik powinien posiadać własny zestaw narzędzi, dopasowany do rodzaju ogrodu. Jakich narzędzi powinniśmy szukać w pierwszej kolejności?

Mimo że praca w ogrodzie obejmuje jedynie okres kilku miesięcy, kupione narzędzia będą wykorzystywane przez co najmniej kilka sezonów. To zdecydowanie plus, jednak z drugiej strony musimy mieć świadomość, że niektóre, najbardziej praktyczne narzędzia mogą być zaskakująco drogie. Warto jednak kupić porządne produkty, które będą wykonane z odpornych i lekkich materiałów. Większość narzędzi oraz sadzonki w atrakcyjnych cenach można znaleźć na stronie sklepu internetowego Gardenowo.

Co powinno znaleźć się w każdym schowku na narzędzia?

Teraz przejdźmy do opisu narzędzi, które bez wyjątku powinny się znaleźć w nawet najmniejszym ogrodzie. Dzięki nim możemy wykonać zdecydowaną większość zadań na swojej działce. W takim podstawowym zestawie powinny znaleźć się:

  • grabie – grabie mogą być dostosowane do pracy z trawą lub liśćmi. Ich podstawowe zastosowanie to grabienie liści lub trawy, wyrównywanie ziemi lub rozbijanie gruzu, co jest możliwe dzięki twardym zakończeniu końcówek. Inny rodzaj grabi, czyli wąskie grabie, mogą być wykorzystane do pielęgnacji zagonów i rabat.
  • szpadel i łopata – zazwyczaj służą do usuwania nadmiernej ziemi oraz do kopania. Z oczywistych powodów są konieczne w każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości.
  • konewka lub wąż ogrodowy – teraz czas na narzędzia przeznaczone do podlewania. Wąż przyda się w dużym ogrodzie, natomiast sama konewka będzie wystarczająca do pracy na tarasie lub w małym ogrodzie
  • sekatory ręczne – duże, oburęczne sekatory używa się do ścinania żywopłotu lub dużych gałęzi, natomiast małe do przycinania pędów
  • kosiarki – większe ogrody i działki zawsze mieszczą większe „kawałki” trawy, na których nie są posadzone żadne rośliny. Z tego powodu potrzebujemy kosiarek, aby móc utrzymać ją w rozsądnych rozmiarach – do mniejszych ogrodów wybieramy kosiarki elektryczne, natomiast do większych możemy wybrać spalinowe.
  • piła zwana „lisim ogonem” do usuwania grubszych konarów;
  • nożyce do trawnika – ułatwią wycinanie trawy w trudnych miejscach, np. przy chodniku,
  • jeśli mamy oczko wodne, warto zaopatrzyć się w siatki do oczyszczania zbiornika z liści oraz z innych przedmiotów

Co jeszcze przyda się w naszym ogrodzie?

Co jeszcze przyda się w naszym ogrodzie

Wspomniane narzędzia to podstawa i przydadzą się każdemu ogrodnikowi, niezależnie od tego, jak duży jest jego ogród. Pomocne będą także taczki. W małym ogrodzie, w którym nie ma konieczności przewożenia ciężkich rzeczy, zdecydowanie wystarczą plastikowe taczki. Z metalowej wersji warto skorzystać, jeżeli będziemy przenosić cięższe materiały jak np. kamienie. Poza tym można zdecydować się na zakup motyki, niedużych łopatek do sadzenia, motyki do usuwania chwastów oraz pazurków do spulchniania gleby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here