jak dobrze wyglądać w czasie chemioterapii?
fot. Pexels.com

Wygląd osoby chorującej na raka to często temat tabu. W tym ciężkim dla życia okresie człowiek chce jak najbardziej zakryć ślady choroby, aby uchronić się od niewygodnych pytań i nieprzyjemnych spojrzeń innych. Czy można wyglądać pięknie, gdy zmagamy się z nowotworem? Jak można poprawić nasz wygląd, abyśmy czuli się choć trochę normalnie podczas trwania choroby? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/piekna-byc-podczas-choroby-nowotworowej/

Włosy podczas choroby nowotworowej 

Utrata włosów podczas trwania chemioterapii jest nieunikniona, jednak ilość ich wypadania zależy od typu i dawki leku, który jest podawany choremu. Leczenie mocno obciąża włosy i nie ma sposobu na zatrzymanie tego nieprzyjemnego procesu. Można co najwyżej odciążyć włosy poprzez stosowanie szczotki z miękkim włosiem oraz łagodnego szamponu, który należy spłukiwać letnią wodą. Podczas chemioterapii nie powinno się również używać zabiegów kosmetycznych na skórę głowy oraz nie traktować jej gorącą temperaturą pochodzącą z suszarki czy lokówki. Warto także pomyśleć o krótkiej fryzurze, która nie tylko jest praktyczna, ale również łatwiej zakrywa znamiona choroby. Aby dodać sobie na co dzień trochę pewności siebie, warto zainwestować w perukę, która w większości może być refundowana przez NFZ. W sklepach znajduje się naprawdę duży wybór peruk, które często są wysokiej jakości i ciężko je odróżnić od prawdziwej fryzury. 

Skóra i paznokcie podczas choroby nowotworowej 

W trakcie przyjmowania chemioterapii człowiek zmaga się również z problemami skórnymi. Leczenie może wywoływać łuszczącą i przesuszoną skórę oraz liczne zaczerwienienia, wypryski i świąd. Aby utrzymać skórę w lepszej kondycji, należy koniecznie używać kremów nawilżających i tych z filtrem UV, a także unikać produktów kosmetycznych zawierających alkohol. Warto też zrezygnować z długich gorących kąpieli na rzecz letnich pryszniców. Po chemioterapii zmianom mogą ulec również paznokcie, które stają się ciemniejsze, bardziej łamliwe i lekko zdeformowane. Aby ukryć ich nieatrakcyjny wygląd, można założyć na nie sztuczne, żelowe pazurki, które na dłuższą metę pomogą zregenerować się naturalnym paznokciom. 

Zobacz także: http://4emotion.pl/czosnek-naturalny-antybiotyk/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here